Jokirannan lisäksi tämän kevään Saaristolaismarkkinat näkyvät turkulaisissa ravintoloissa. Kuva: Sami Koljonen

Hyvinvointi

Uutiset

Keskellä Turkua vei Saaristolaismarkkinat ravintoloihin

admin

[metaslider id=16477]

Viikonloppuna järjestettävät Turun Saaristolaismarkkinat laajenee jokirannasta myös lähiseudun ravintoloihin, kun niissä tarjoillaan saaristolaisteemaan sopivia ruoka-annoksia. Laajenemisen taustalla oli Keskellä Turkua -yhdistyksen ehdotus. Tulevaisuudessa markkinatahojen ja Keskellä Turkua -yhdistyksen yhteistyö kasvaa entisestään.

19. kertaa järjestettävä Turun Saaristolaismarkkinat näkyy tulevana viikonloppuna ensi kertaa jokirannan ulkopuolellakin. Helmikuussa uudelleen järjestäytyneen Keskellä Turkua -yhdistyksen eli Turun ydinkeskustayhdistyksen toiminnanjohtajan Katariina Räikeen mukaan ajatus otettiin hyvin vastaan.

“Se oli todella luonteva laajennus. Kun jokirannassa tapahtuu, niin luonnollinen siirtymä on seuraava ”vyöhyke” eli jokirannan lähellä olevat ravintolat. Lisäksi ruokateema sopi erittäin hyvin. Keskellä Turkua -toiminnan tavoitteena on kuitenkin, että tapahtumat näkyisivät fyysisesti laajemmalla alueella keskustassa”, Räike kuvailee.

Itse markkina-alueella ravintoloiden mukana oleminen ei Turun Kalamarkkinayhdistyksen Olli Ylösen mukaan näy, sillä aikaa esimerkiksi informaation luomiseen ei ollut.

“Ei meillä ole markkina-alueella mitään varsinaisia mainoksia vaan ravintolat ovat itse mainostaneet esimerkiksi Facebookissa. Meillä ei ole myöskään esimerkiksi suoranaisia kulkuohjeita ravintoloihin alueella, vaan ravintolat itse ovat vastanneet mainostamisesta”, Ylönen kuvailee.

Suunnittelun aikataulu tiivis

Yksi yhteistyötä rajoittaneista tekijöistä oli kiireinen aikataulu, sillä Ydinkeskustayhdistyksen ja Kalamarkkinayhdistyksen yhteistyötä alettiin suunnitella vasta helmikuussa.

“Tuli kyllä nopealla aikataululla. Kysymällä ja sopimalla onnistui kuitenkin, ja ravintoloita löytyi helposti mukaan. Ruoka teemana on Turussa vahva ja ravintolat ovat olleet aktiivisia tällaisten tempausten ja teemaviikkojen kanssa”, Räike iloitsee.

Ravintoloista mukana ovat Brahen Kellari, di Trevi, E. Ekblom, Fontana, Ludu, Mami, Pub Niska sekä Tårget. Räikeen mukaan mukana olevat ravintolat valikoituivat helposti.

“Ajattelin kartalla vain jokirantaa lähimmät ravintolat. Mukana on myös sellaiset, jotka ovat olleet yhdistyksessä aktiivisesti mukana.”

Yhteistyö lisääntymässä tulevaisuudessa

Turun ydinkeskustayhdistyksen ja markkinatahojen yhteistyön määrä kasvaa tulevaisuudessa.

“Tarkoitus olisi laajentaa tulevaisuudessa tapahtumaa enemmänkin, vaikka ydintoiminta ja itse markkinat ovat varmasti jatkossakin joen rannalla”, Ylönen kertoo.

Räike toivoo, että yhteistyö näkyy Turun Silakkamarkkinoilla, jotka järjestetään lokakuussa.

“Ensimmäisellä yhteistyökerralla päätettiin toteuttaa tällä tavalla, mutta alustavasti olemme jo puhuneet syksyn markkinoista, joissa yhteistyötä voidaan laajentaa. Siellä voidaan kokeilla sitten jotain uutta.”